» حق، دادنی یا گرفتنی؟!

حق، دادنی یا گرفتنی؟!

طنز حقوقی: حق دادنیه یا گرفتنی؟!

چند وقته دارم به این فکر می کنم که حق واقعاً چیه؟؟ آیا حق چیزیه که ما با توجه به منافعمون بهش میگیم حق یا اینکه یک مفهوم ثابت و غیرقابل تغییره؟!

آخه از اونجایی که این واژه ورد زبون همه هست، حداقل باید بدونیم که ماهیتش چیه...

چرا هممون سخت دنبال گرفتنش هستیم ولی بعضی موقعا خودمون حق بقیه رو میخوریم؟ یعنی حق بقیه انقدر خوشمزه هست که حاضریم به هر قیمتی بزنیم بر بدن؟!!


راستش میخواستم دقیق فکر کنم و اینجا بنویسم که حق دادنیه یا گرفتنی.... ولی خوب که بهش فکر کردم فهمیدم که حق پریدنیه!! بله، پریدنی.....

چرا میگم پریدنی؟ چون عین مرغ تو قفس میمونه؛ یعنی اول باید مواظبش باشی که از دستش ندی، ولی اگرم یهو حقت پرید، باید برای گرفتنش مثل فشفشه بدویی!!

میگه سه طلاقت میکنم !! مطلب مرتبط میگه سه طلاقت میکنم !!

حالا اگر ماهر باشی، بعضی موقعا میتونی بگیریش؛ ولی.. امان از اون روزی که یکم بی تجربه باشی و یه بنده خدایی حقتو نوش جون کرده باشه! تازه حتی اگر ماهرم باشی باید کلی بدویی تا حقتو از گلوی یارو بکشی بیرون؛ اگرچه ممکنه وسطای راه به نفس نفس بیفتی و تنها کاری که از دستت بر بیاد آه و نفرین باشه..!

واسه همین مدام به این فکر میکنم که کاش بین این همه واحد درسی دانشگاه، دو واحدم درس «حقوق بقیه خوردن نداره» میذاشتن تا حداقل یکم یاد میگرفتیم به حقوق همدیگه احترام بذاریم.


حالا میدونین بیشترین جایی که آدم از خوردن حقش ناراحت میشه کجاست؟؟

جاییه که می خوای در حق یکی ثواب کنی اما کباب میشی!

مثلا یه بنده خدایی میگه به من یه پولی قرض بده من ظرف 3 روز بهت برمیگردونم. تو هم میگی: ای به روی چشم.. بفرمایید...

و.......بعد از گذشتن 20 سال قمری و شمسی، به اون بنده خدا زنگ میزنی و میگی: ((آقا پولمو بده دیگه... موهای سرم سفید شد!!!))

اونم با لبخندی ملیح میگه:(( چشم ایشالله تا ماه آینده واریز میکنم!!!!))

اینجاست که ریختن خونش حلال حلاله!!

بله، اینجوری میشه که برای گرفتن پول خودت باید سال ها دوندگی کنی تا بتونی بعد از اینکه اعصابت خاکشیر شد حقتو بگیری. اینم یه نوع حق خوریه دیگه!!


اما در پایان اگه بخوام به این سوال جواب بدم که بالاخره حق دادنیه یا گرفتنی، باید بگم که به نظر من هم دادنیه هم گرفتنی؛ منتها بستگی به مورد داره.

یعنی در بعضی موردا باید حقتو به زور بگیری و در بعضی مواقع، طرف مقابلت آدم حسابیه و خودش حقتو میده.

خلاصه که حقوق، همش جرم و جنایت و عقد و معامله نیست و اولین چیزی که باید مورد اهمیت قرار بگیره اینه که چی حقه و چی ناحق....


نویسنده: سیده فاطمه بوستانی - میزان بلاگتگ ها :   حقوق حق
نظرات
arrow ماندانا
خیلی جالب بود همه متنایی که می‌نویسی عاالی هستن ایول به تو رفیق خلاق من
پاسخ ادمین
ممنون لطف داری ????
فرم ارسال نظر

  برترین وکیل   |   وکیل در شیراز  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله